Big Data Nedir?

Big data en terminolojik açıklaması ile dijital olarak depolanmış tüm veriler bütünüdür.

Dijital olarak depolanmış olması şart mıdır? Şöyle açıklayalım: Dünya üzerinde var olmuş tüm maddeler zamanla dönüşür. İnsanlar hücreden gelişir ve öldüklerinde muhafaza biçimlerine göre tekrar geldikleri yere yani moleküllerine, atomlarına ayrışırlar. Çürürler ve toprak olurlar. Burada ekolojik dönüşümü tek tek yazmak yerine bir grafik ile gösterelim.

Fakat bundan binlerce yıl sonra bizlerin dijital verileri hala bir yerlerde varlığını biçimini bozmadan koruyor olacak. En azından silinmediği veya yedeklendiği taktirde.

Vücudumuzun öz niteliklerini yazdığımız, üç boyutlu grafiğini ve sağlık endeksini eklediğimiz bir veritabanı 1000 yıl sonra bizi var etmez.. Fakat mevcut olduğumuz zamanda hakkımızda sağlayabileceğimiz kadar bilgiyi 1000 yıl sonrasında da insanlara sunar. İşte big data’nın mantığı da budur. Başlangıç noktasından geleceğe kadar uzanan zamanda elde edip depolayabileceğimiz kadar bilgiyi saklamak. Ve akabinde işlemek.

Yer kabuğunun derinliklerine inerek fosiller buluyor ve bugünün teknolojisiyle bu fosiller hakkında bilgiler ediniyoruz. Bulduğumuz tüm fosillerin kayıtlarını tutuyor ve dönemler hakkında bilgiye ulaşıyoruz. Eskiye döndüğümüzde, dijital bir varlık söz konusu olmadığı için bütünü göremiyoruz. Ama geleceğe çok net ve detaylı bir kayıt bırakma gayretindeyiz. Çünkü bu karar alma mantığımızı insan sınırlarının çok üstüne çıkartıyor. Biz de hem bugün hem de gelecek için bilgiyi sistemli olarak depolamanın gayreti içine giriyoruz.

Daha basit anlatayım.

Her yıl kıyafet alırken paranızın 1/7’sini harcıyorsunuz. Daya uygun fiyatlı oldukları için orta segment bir markayı tercih ediyorsunuz. Fakat bu kıyafetlerin ortalama ömürleri düşük olduğu için 4 ayda bir yenilerini aldığınızı görüyorsunuz. Yine de kısa vadede zararda olduğunuzu fark etmiyorsunuz. Bu sizin size çok da zarar vermeyen bir alışkanlığınız.

40 yıl yaşadınız. Tüm kıyafet alışverişlerinizi kayıt altında tutuldu. Sizden daha kaliteli ürün alan başka bir arkadaşınızın kayıtları ile karşılaştırma fırsatı buldunuz. O da ne?! Hem kalitesiz kıyafetler giydiniz hem de daha çok harcadınız. Çocuklarınıza bu olayı anlattınız ve onlar doğru olan şekilde harcamalarını ve kalite standartlarını düzenlediler.

İşte big data, en basit haliyle bu kıyafet örneğinin tüm kozmosun bilgisine uyarlanmış hali olacak. Çünkü Başkasının kötü deneyimini tekrarlamak aptallıktır. 

Bu blogda teknik makalelere de yer vereceğim ama öncelikli amacım Bid Data’yı kavramak ve anlamak. Eğer tüm evrenin zaman odağında kaydını tutarsak, o zaman hata kelimesini çok daha az kullanacağız.

Her şeyin başındayız!

Şimdi big data bir rekabet alanı. Şirketler müşterileri ile etkileşimlerini kayıt altına alıyor, eylem planları ve kampanyalarını müşteri aksiyonlarına bakarak tasarlıyorlar. Ve her etkiyi yeniden ve yeniden kaydediyorlar. Rakiplerine ise bu bilgileri kesinlikle göstermiyorlar. Çünkü deneyimi depolamak artık üründen daha değerli. Bir şişe suyu nereden en ucuza alacağını ve nerede en pahalıya satacağını deneyimlemiş birisi bu bilgiyi eminim kendine saklar. Big data şu anda açık kaynak bir olay değil ve kozmosun tüm verisi de bir merkezde yer almıyor.

Aslına bakılırsa bilginin bir merkezde değil, bütünü oluşturan parçalarda yayılmış olması da Big data’yı mümkün kılacak olaylardan birisi.

Bu sebeple zaman içerisinde şu başlıklara da değineceğiz:

  • Cloud (Bulut) Servisler
  • Sunucular
  • Blok Zinciri
  • Kripto Veri

 

Yeni yazılardan haberdar olmak için takip edin: @worldbigdatanet