WBD Blog Künye

Big Data, çağımızın en değerli cevheri olma yolunda hızlı adımlarla ilerliyor, teknolojiye yön veriyor ve insan gücüne olan ihtiyacı azaltan sanayi devrimi gibi insan beyninin kullanım alanını da küçültüyor. İnsanların kayıt etme ve hafıza ihtiyaçlarının kökünden değiştirip yeni bir çağın kapılarını açıyor. Bilgi biriktirmeyi makinelere bırakıp, davranışsal analiz için kolları sıvadığımız yeni bir dönem başlıyor.

 

İnsanlar artık dilden dile anlatılan olayların eksik parçalarıyla veya bir kaç satırı silinmiş eksik bilgilerle değil zamanın tüm parçalarını kıyaslayarak ve eşleştirerek durumları analiz edebiliyorlar. Geleneksel yöntemlerin altüst olduğu yeni bir bilgi dünyası yaratmanın yöntemleri geliştiriliyor.

Belki siz de vaktiyle şöyle bir hayal kurmuşsunuzdur: Tüm insanların edindiği her bilgi tek bir merkezde toplansa ve yeni doğan bir çocuğun bunları yeniden deneyimlemesi gerekmese.. Ne hızlı bir çağ olurdu değil mi? Einstein’in teorilerini bilerek doğan bir çocuk, kısa bir dönemde nelere imza atardı.

İmkansızlık olgusunun bir tek kendisi imkansızdır. Çünkü vaktiyle bir günde varılamayan noktalara, dakikalar içinde gidileceği söylendiğinde bu imkansızdı. Bugün hayatın herhangi bir parçası. İnsanlık tarihi, imkansızın peşinde yeniden var oluyor.

worldbigdata.net Nedir?

Bu blogu yazma fikri aslında geleceğe yatırım olarak bilgiyi bırakma isteğimden süregeldi. Veri işleme, depolama ve analiz etme yöntemlerini öğrenirken, aynı zamanda ne öğrendiğimi, nasıl öğrendiğimi bir yerde kendi anlayabileceğim şekilde kayıt etmeliydim. Big data’nın teknik ve sosyolojik kısmına hakim olmak demek, bilgiyi tüm alanlarıyla yönetebilmek demek. Bilgi çağının henüz başında olduğumuzu var sayarsak uzun vadeli bir blogun, tüm süreçleri anlatabileceğini ve geniş kitlelere yayabileceğini düşündüm.

Bu blogu yazan kişi kim? [Ben kimim?]

Ben Metehan Türkdönmez.

İstanbul’da web uygulamaları geliştiricisi olarak çalışan, odak noktası bilgi işleme sistemleri olan, vaktiyle bir araştırma şirketinde geleneksel davranışsal analiz yöntemlerini gözlemlemiş bir blog yazarıyım.

Tüm ilgili linklere şu adresten ulaşabilirsiniz: [ metehanturkdonmez.com ]